TEESSIDE BADMINTON COACHES ASSOCIATION

 

 

JUNIOR BADMINTON TOURNAMENT

SPONSORED BY

 

 

THORNABY PAVILION LEISURE CENTRE

 

SINGLES played SATURDAY 9th APRIL, DOUBLES played SUNDAY 10th APRIL

 

WINNERS FROM THE MORNING DOUBLES COMPETITIONS

LEFT TO RIGHT

James Young & Iain Defty U17 Boys

Josh Young & Andrew Peebles U13 Boys

Lorraine Smith & Kirsty Orr U17 Girls

Katy Boyes & Emily Stone U13 Girls

Action from the Mixed Doubles U19 Competition.

The photograph shows all four courts in use for the group matches.

 

 

RESULTS

SINGLES

WINNER

CLUB

RUNNER-UP

CLUB

U11 GIRLS

PIPPA MUSCAT

DAVID LLOYD

ALICE PUGH

DAVID LLOYD

U13 GIRLS

REBECCA BOYLE

GWG JBC

CLAIRE STACEY

THORNABY PAV JBC

U15 GIRLS NOVICE

KATIE PAYNE

MARSKE JBC

RACHEL RICKERBY

HUMMERSKNOTT BC

U15 GIRLS

ANDREA BARWICK

MARSKE JBC

FRANCES ALLAN

HUMMERSKNOTT BC

U17 GIRLS

STEPHANIE BARWICK

ORMESBY BC

ANNE HIGMAN

MARSKE JBC

U19 GIRLS NOVICE

JOSIE STONE

THORNABY PAV JBC

AMY DUFFIELD

THORNABY PAV JBC

U19 GIRLS

STEPHANIE BARWICK

ORMESBY JBC

MARY BOYES

THORNABY PAV JBC

 

 

 

 

 

U9 BOYS

BEN CAMPBELL

GWG JBC

MATTHEW HISER

MARSKE JBC

U11 BOYS

PETER VAUGHAN

BRIERTON CSC BC

THOMAS GODDARD

GWG JBC

U13 BOYS

ANDREW PEEBLES

MARSKE JBC

ANDREW PENNY

HUMMERSKNOTT BC

U15 BOYS NOVICE

NIALL CLERK

THORNABY PAV JBC

JACK TURNER

GWG JBC

U15 BOYS

ADAM HARRISON

AYCLIFFE BC

ANDREW PEEBLES

MARSKE JBC

U17 BOYS

JAMES YOUNG

MARSKE JBC

CALUM ARNISON

BRIERTON CSC BC

U19 BOYS NOVICE

TOM DUTTON

THORNABY PAV JBC

STEPHEN PRESTON

CONYERS SCHOOL

U19 BOYS

MATTHEW TRAIN

ORMESBY BC

ALEX SCHOLES

MARSKE JBC

 

 

 

 

 

DOUBLES

 

 

 

 

U11 GIRLS

HELEN LAMB

ELIZABETH EDWARDS

BRIERTON CSC BC

BRIERTON CSC BC

BETH HOGAN

ZOE WEST

MARSKE JBC

MARSKE JBC

U13 GIRLS

KATY BOYES

EMILY STONE

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

SOPHIE HOVENDEN

CLAIRE STACEY

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

U15 GIRLS NOVICE

EMILY STONE

JOSIE STONE

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

BETH TYRIE

LAUREN BERMINGHAM

MARSKE JBC

DAVID LLOYD

U15 GIRLS

ANDREA BARWICK

DANIELLE BARTRAM

MARSKE JBC

STOCKTON SC

DANIELLE HIGMAN

ANNE HIGMAN

MARSKE JBC

MARSKE JBC

U17 GIRLS

LORRAINE SMITH

KIRSTY ORR

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

DANIELLE HIGMAN

ANNE HIGMAN

MARSKE JBC

MARSKE JBC

U19 GIRLS NOVICE

EMMA LANE

JILLY HESLING

ORMESBY BC

GWG JBC

RACHEL LEWIS

JOSIE STONE

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

U19 GIRLS

STEPHANIE BARWICK

RUTH WEAR

ORMESBY BC

MARSKE BC

MARY BOYES

SAMANTHA HOBBS

THORNABY PAV JBC

GWG JBC

 

 

 

 

 

U11 BOYS

 

PETER VAUGHAN

MATTHEW HENRY

BRIERTON CSC BC

BRIERTON CSC BC

BEN CAMPBELL

THOMAS GODDARD

GWG JBC

GWG JBC

U13 BOYS

JOSH YOUNG

ANDREW PEEBLES

MARSKE JBC

MARSKE JBC

PAUL WEST

ROBERT JENKINS

MARSKE JBC

STOCKTON BC

U15 BOYS

JOSH YOUNG

ANDREW PEEBLES

MARSKE JBC

MARSKE JBC

CHRIS HARRISON

THOMAS HOVENDEN

GWG JBC

GWG JBC

U17 BOYS

IAIN DEFTY

JAMES YOUNG

MARSKE JBC

MARSKE JBC

CHRIS JENKINS

CALUM ARNISON

STOCKTON SC

BRIERTON CSC BC

U19 BOYS NOVICE

JOHN HARRIS

TOM DUTTON

RED HOUSE SCHOOL

THORNABY PAV JBC

WAYNE VAUGHAN

JAMES JOHNSON

THORNABY PAV JBC

THORNABY PAV JBC

U19 BOYS

DAVID COLE

MATTHEW TRAIN

GWG BC

ORMESBY BC

ALEX SCHOLES

IAIN DEFTY

MARSKE BC

MARSKE BC

 

 

 

 

 

U19 MIXED

STEPHANIE BARWICK

MATTHEW TRAIN

ORMESBY BC

ORMESBY BC

ANDREA BARWICK

ALEX SCHOLES

MARSKE JBC

MARSKE JBC

BC = Badminton Club JBC = Junior Badminton Club Thornaby Pav JBC = Thornaby Pavilion JBC

GWG JBC = Guisborough Westgate JBC. Brierton BSC JBC = Brierton Community Sports Centre JBC.

Stockton SC = Stockton Sports Centre BC