|
TEESSIDE BADMINTON COACHES ASSOCIATION |
||||||
|
JUNIOR BADMINTON TOURNAMENT |
||||||
|
SPONSORED BY |
||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
THORNABY PAVILION LEISURE CENTRE
|
||||||
|
|
||||||
|
SINGLES played SATURDAY 8th OCTOBER, DOUBLES played SUNDAY 9th OCTOBER 2005 |
||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
ACTION FROM THE MIXED DOUBLES EVENT ON THE SUNDAY AFTERNOON |
||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
ACTION FROM THE U15 NOVICE GIRLS DOUBLES EVENT ON THE SUNDAY AFTERNOON |
||||||
|
|
||||||
|
|
||||||
|
RESULTS |
||||||
SINGLES |
WINNER |
CLUB/SCHOOL |
RUNNER-UP |
CLUB/SCHOOL |
|
||
U11 GIRLS
|
ZOE WEST |
MARSKE JBC |
BETH HOGAN |
MARSKE JBC |
|
||
U13 GIRLS |
REBECCA BOYLE |
ACORN BC |
PIPPA MUSCAT |
HIGMAN TVBA |
|
||
U15 GIRLS NOVICE |
PIPPA MUSCAT |
HIGMAN TVBA |
JENNIFER PARKIN |
THORNABY PAV JBC |
|
||
U15 GIRLS |
ANDREA BARWICK |
ORMESBY BC |
REBECCA BOYLE |
ACORN BC |
|
||
U17 GIRLS |
STEPHANIE BARWICK |
ORMESBY BC |
ANDREA BARWICK |
ORMESBY BC |
|
||
U19 GIRLS NOVICE |
CLAIRE CARROLL |
HIGMAN TVBA |
SALLY BODEN |
ACORN BC |
|
||
U19 GIRLS |
STEPHANIE BARWICK |
ORMESBY BC |
ANDREA BARWICK |
ORMESBY BC |
|
||
|
|
|
|
|
|
||
U9 BOYS |
BEN CAMPBELL |
ACORN BC |
FINN CONNOR WATSON |
HIGMAN TVBA |
|
||
U11 BOYS |
PETER VAUGHAN |
BRIERTON CSC BC |
AMIL HILL |
THORNABY PAV JBC |
|
||
U13 BOYS |
TAIGH Connor
WATSON |
HIGMAN TVBA |
NICK WOOLEY |
STOKESLY SCHOOL |
|
||
U15 BOYS NOVICE |
NICK WOOLEY |
STOKESLY SCHOOL |
JACK TURNER |
ACORN BC |
|
||
U15 BOYS |
ANDREW PEEBLES |
MARSKE JBC |
ANDREW PENNY |
HUMMERSKNOTT BC |
|
||
U17 BOYS |
JAMES YOUNG |
MARSKE JBC |
CALUM ARNISON |
BRIERTON CSC BC |
|
||
U19 BOYS NOVICE |
ANDREW McCULOGH |
ACKLAM JBC |
WAYNE VAUGHAN |
THORNABY PAV JBC |
|
||
U19 BOYS |
MATTHEW TRAIN |
ORMESBY BC |
ADAM HARRISON |
AYCLIFFE BC |
|
||
|
|
|
|
|
|
||
DOUBLES |
|
|
|
|
|
||
U13 GIRLS |
PIPPA MUSCAT ALICE ROCHESTER |
HIGMAN TVBA BRIERTON CSC BC |
JENNIFER PARKIN CLAIRE STACEY |
THORNABY PAV JBC THORNABY PAV JBC |
|
||
U15 GIRLS NOVICE |
PIPPA MUSCAT JENNIFER PARKIN |
HIGMAN TVBA THORNABY PAV JBC |
KATIE PAYNE EMILY BROWN |
MARSKE JBC LAURENCE JACKSON |
|
||
U15 GIRLS |
ANDREA BARWICK REBECCA BOYLE |
ORMESBY BC ACORN BC |
DANIELLE HIGMAN AMELIA AL-QAZZAZ |
MARSKE JBC ACORN BC |
|
||
U17 GIRLS |
CHARLOTTE HEADS STEPHANIE BARWICK |
ORMESBY BC ORMESBY BC |
ANDREA BARWICK KIRSTY ORR |
ORMESBY BC THORNABY PAV JBC |
|
||
U19 GIRLS |
STEPHANIE BARWICK CHARLOTTE HEADS |
ORMESBY BC ORMESBY BC |
CHARLOTTE HOBBS SAMANTHA HOBBS |
GWG BC GWG BC |
|
||
|
|
|
|
|
|
||
U11 BOYS |
PETER VAUGHAN FINN Connor WATSON |
BRIERTON CSC BC HIGMAN TVBA |
BEN CAMPBELL ROBERT BAXTER |
ACORN BC ACORN BC |
|
||
U13 BOYS |
PETER VAUGHAN MATTHEW HENRY |
BRIERTON CSC BC BRIERTON CSC BC |
TAIGH Connor
WATSON FINN Connor WATSON |
HIGMAN TVBA HIGMAN TVBA |
|
||
U15 BOYS NOVICE |
KIERAN JONES TAIGH Connor
WATSON |
MARSKE JBC HIGMAN TVBA |
ADAM HUGES DAVID MOULDER |
THORNABY PAV JBC THORNABY PAV JBC |
|
||
U15 BOYS |
JOSH YOUNG ANDREW PEEBLES |
MARSKE JBC MARSKE JBC |
JAMIE RECORD BEN FREARY |
HUMMERSKNOTT BC HUMMERSKNOTT BC |
|
||
U17 BOYS |
JAMES YOUNG CALUM ARNISON |
MARSKE JBC BRIERTON CSC BC |
JOSH YOUNG ANDREW PEEBLES |
MARSKE JBC MARSKE JBC |
|
||
U19 BOYS NOVICE |
DARRAGH BURKE JONATHAN BELL |
MARSKE JBC MARSKE JBC |
WAYNE VAUGHAN JAMES JOHNSON |
THORNABY PAV JBC THORNABY PAV JBC |
|
||
U19 BOYS |
DAVID COLE MATTHEW TRAIN |
GWG BC ORMESBY BC |
JAMES YOUNG CALUM ARNISON |
MARSKE JBC BRIERTON CSC BC |
|
||
|
|
|
|
|
|
||
U19 MIXED |
STEPHANIE BARWICK MATTHEW TRAIN |
ORMESBY BC ORMESBY BC |
ANDREA BARWICK ALEX SCHOLES |
ORMESBY BC MARSKE JBC |
|
||
BC = Badminton Club. JBC = Junior Badminton Club.
Acorn BC (Formerly known as Guisborough Westgate JBC) based at the Acorn Centre at Acklam Grange School.
Brierton BSC JBC = Brierton Community Sports Centre JBC.
GWG BC = Guisborough Westgate BC.
Higman TVBA = Higman Tees Valley Badminton Academy, David Lloyd Leisure Club.
Thornaby Pav JBC = Thornaby Pavilion JBC based at Thornaby Pavilion and Nunthorpe School.